Många är gångerna jag har letat efter flygbiljetter till Thailand genom årens lopp. Med och utan mellanlandning, billiga och dyra biljetter, konstiga flygbolag och välrenommerade klassiker. För ett par år sedan flög jag och min podcast-kollega Lisa/Let’s Go Explore för första gången kombinationen SAS + Thai Airways och Vietjet Air för att slutligen landa i Krabi. Detta innebar sin tur en mellanlandning och därmed en efterlängtad hotellnatt i Bangkok. Här kommer en kort och personlig recension av resan som gick av stapeln i november 2023.
Att flyga Arlanda – Bangkok – Krabi med SAS, Thai Airways och Vietjet Air
Arlanda – Bangkok ToR, SAS + Thai Airways (två vuxna) | |
Avresa med SAS SK 1523 kl 16:15, framme i Bangkok + 1 kl 16:00 (mellanlandning London för byte till Thai Airways TG 917, väntetid 3:40) RESTID: 14 h 5 min | |
Hemresa med Thai Airways TG 960 kl 00:25, framme på ARN kl 06:55 RESTID: 12 h 30 min | |
Bangkok – Krabi ToR, Vietjet Air (två vuxna) | |
Avresa kl 14:30, framme i Krabi kl 15:55 RESTID: 1 h 25 min | |
Hemresa kl 16:30 framme i Bangkok kl 17:55 RESTID: 1 h 25 min |
Flygbiljetterna Arlanda – Bangkok ToR bokas med Lisas American Express-poäng och min kostnad blir i slutändan 1898 SEK för flygskatt (det vill säga “taxes, fees, other charges”). Mina flygbiljetter med Vietjet Air kostar 697 kr + 1147 kr = 1844 kr och bokas via Supersavertravels hemsida. Trots att jag och Lisa bokar nästan samtidigt på två olika platser blir hennes biljetter några hundralappar billigare än mina. Jag kommer aldrig riktigt förstå hur det kan bli så?


Den första etappen med SAS-kärran mellan Arlanda och London känns mest som en transportsträcka. Allt går smidigt och utan problem. Vi har nästan fyra timmars väntetid på Heathrow i London innan vi ska kliva på nästa plan och känner ingen större stress för resan. Ingen måltid ingår, här är det istället “refreshments for purchase” som gäller.




Flyget från London till Bangkok avgår kl 21:35 och vi har därmed en lång nattflygning framför oss i ekonomiklass. Kudde och filt delas ut på flyget, likaså hörlurar till skärmen. Jag har bokat in mig på en fönsterplats och satsar på att sova. I vanlig ordning finns brusreducerande hörlurar med i handbagaget, utan dem har jag extremt svårt att komma till ro. Jag kan inte påstå att jag sover jättegott i sätena, men några timmars sömn skrapar jag ihop. Jag föredrar generellt nattflyg framför dagflyg under längre resor för att på så sätt nyttja fler dagar på resmålet.


Maten då? Middagen är helt okej, men inte direkt någon kulinarisk upplevelse. Här tycker jag personligen att Emirates levererar betydligt högre standard.


Frukostbrickan på Thai Airways också helt okej, men inget att skriva hem om.


Den här synen efter många timmar i luften gör mig alltid lika pirrig. Hej Bangkok!
Läs mer: One night in Bangkok (och en halvdag) – om vår resa till Thailands huvudstad
Bangkok – Krabi med Vietjet Air
Efter en efterlängtad dos av Bangkok (inklusive övernattning) tar vi ett eftermiddagsflyg med Vietjet Air vidare mot Krabi. Detta lågprisflygbolag från Vietnam grundades 2007 och är numera en tydlig utmanare till Air Asia, ett annat lågprisbolag som vi har flugit med flera gånger. Inte helt otippat är det ganska kaosartat vid incheckningen i Bangkok. Vår gate blir utan tydlig information flyttad precis innan avgång och det blir förseningar båda vägarna. Vi har dock bra marginal och behöver aldrig känna oss stressade.










Själva flygningen är det inte något fel på. Det är en relativt kort flygresa och själva flygplanet är både modernt och välstädat med trevlig personal. I linje med andra lågprisbolag är det en massa extra avgifter på allt från incheckat bagage (ett handbagage på 7 kg ingår med måtten 56 x 36 x 23 cm) till matservering på flyget. Just extra avgifter är å andra sidan snarare regel än undantag även hos de större flygdrakarna nu för tiden.
Sammanfattningsvis är Vietjet Air ett helt okej alternativ för kortare flygsträckor i Asien. Om jag hade haft ett viktigt anslutningsflyg att passa hade jag dock aldrig vågat boka inrikesbiljetter i Thailand med Vietjet Air, detta mot bakgrund av upprepade förseningar och andra ändringar (som flyttad gate) med kort varsel.
Här kan du läsa om andra flygrutter från Arlanda till Krabi


Att flyga med Emirates från Arlanda till Krabi
Resfredag hela vägen fram till Thailand (Thai Airways)
Här kan du läsa mer om att resa till Thailand.