Hösten 2024 lanserades äntligen den totalt 27 mil långa vandringsleden Stockholm Archipelago Trail. Detta initiativ är perfekt för alla som vill kombinera skärgård och vandring på bästa sätt!
Lanseringen visade sig bli en succé och Stockholms skärgård uppmärksammades bland annat på National Geographics lista över världens bästa resmål 2025. Det ska tilläggas att Sverige därmed knep en åtråvärd plats som enda nordiska land på listan. För egen del jag nu fått en extra morot att ge mig ut att vandra och samtidigt upptäcka mer av våra fantastiska näromgivningar här ute i skärgården.
Stockholm Archipelago Trail: en 27 mil lång vandringsled i Stockholms skärgård
#1. Bakgrund Stockholm Archipelago Trail (”SAT”)
Både skärgården och möjligheten att ta sig runt på öarna till fots har alltid varit en fjäder i hatten för Stockholm, men just i det här fallet har någon tänkt till och paketerat konceptet på ett lättillgängligt och smidigt sätt. Leden sträcker sig från Arholma i norr till Landsort i söder.

Jag bor själv i Nynäshamn, en av de skärgårdsstäder som nu har blivit en viktig nod för vandringsleden genom möjligheten att nå öarna Landsort, Nåttarö, Rånö och Ålö.
Följ leden som är uppmärkt med band och pilar där blått står för havet, gult för solen och reflex i mitten för den skimrande horisonten. Det gör även att leden blir tydlig i pannlampans sken.
– stockholm archipelago trail
Några av ledens höjdpunkter enligt pressmeddelandet från Stockholm Archipelago Trail sägs vara Nåttarö, Utö, Sandhamn och Ålö. Nåttarö och dess legendariska sandstrand är en klassiker för båtfolket i Nynäshamn, jag väljer dock personligen den mindre ön Landsort framför Utö.
#2. Stockholm Archipelago Trail i siffror
- 27 är den totala sträckan i mil.
- 21 är antal öar som vandringsleden passerar.
- 20 stycken är vandringsledens etapper.
- 2 sägs vara antal veckor det sägs ta att uppleva hela sträckan till fots.
#3. Boende och transport under Stockholm Archipelago Trail
För att nå öarna är det reguljärtrafik som gäller, här hittar du en linjekarta över skärgårdstrafiken. Under sommartid tar du dig runt med Nordsydlinjen (båtlinje från Waxholmsbolaget), då finns också möjlighet att övernatta på varje etapp. Waxholmsbolaget tillhandahåller även båtluffarkort vilket gör att du kan åka obegränsat på båtarna under förutbestämda perioder.



När det gäller ytterskärgården och transporter väst och öst blir bland annat Norrtälje, Stockholm City, Vaxholm, Årsta, Dalarö och Ankarudden (Nynäshamn) viktiga hållpunkter för vidare transport. Det finns ett flertal boendeförslag i alla prisklasser längs etapperna. Själv kan jag varmt rekommendera övernattning på Svedtiljas ute vid Landsort!
Läs mer: Att bo i Lotstornet Svedtiljas på Landsort (Öja)
#4. Projekt att vandra alla etapper på Stockholm Archipelago Trail



Jag har själv som projekt att vandra samtliga etapper av SAT framöver. Eftersom jag och familjen bor i Nynäshamn var det en självklarhet att börja med öarna alldeles i närheten, det vill säga öarna längst söderut i skärgården. Nedan kommer jag löpande att fylla på med guider över de etapper jag har vandrat.
- Sektion Arholma (12,7 km)
- Sektion Lidö (11,9 km)
- Sektion Furusund (7,2 km)
- Sektion Yxlan (24 km)
- Båt Finnhamn – Ingmarsö
- Sektion Finnhamn (10,1 km)
- Sektion Ingmarsö (9,1 km)
- Sektion Brottö (1 km)
- Sektion Svartsö (17,9 km)
- Sektion Möja (13,8 km)
- Sektion Grinda (9,8 km)
- Sektion Sandhamn (8,1 km)
- Sektion Runmarö (18,5 km)
- Sektion Nämdö (13,1 km)
- Sektion Ornö (34,1 km)
- Sektion Fjärdlång (11,7 km)
- Sektion Utö (16,7 km) – delar av turen kan du läsa mer om här
- Sektion Utö – Ålö Connector (4,6 km)
- Sektion Ålö (12,4 km) – Vandra etapp Ålö (Stockholm Archipelago Trail)
- Sektion Rånö (12,0 km)
- Sektion Nåttarö (10,3 km) – Vandra etapp Nåttarö (Stockholm Archipelago Trail)
- Sektion Landsort (13,8) – Vandra etapp Landsort (Stockholm Archipelago Trail)
#5. Fler tips på vandringsleder i Stockholm

Under pandemiåren började jag och ett par kompisar att ta oss an en massa vandringsleder i och strax utanför Stockholm. Dessa hittar du i samlingsinlägget Vandringstips i Stockholm med omnejd där du kan klicka dig vidare till utförlig information om respektive vandring.
Här hittar du mer inspiration och tips om saker att se och göra i Stockholm. Omslagsbild: Landsort, Nynäshamn. Författare: Annika Myhre/Resfredag.se. Inlägget publicerades urpsrungligen i mars 2025, men uppdaterades senast i april 2026.
5 comments
Kommenterar alldeles för sällan här. Du har verkligen en av Sveriges vackraste och finaste bloggar. Gedigna tips, vrålsnygga bilder och personligt engagerat.
TACK! Ser fram emot att fortsätta läsa alla dina tips!
Snälla kramar!
Så glad jag blir, tack snälla!