Lanseringen av Stockholm Archipelago Trail är en av de roligaste vandringsnyheterna på länge! 27 mil vandringsled paketerade och fördelade i Stockholms skärgård, från Arholma i norr till Landsort i söder.
Läs mer: Stockholm Archipelago Trail – ny vandringsled i Stockholms skärgård
Att beta av alla 20 etapper är ett perfekt projekt/utmaning att ge sig på – inte minst för oss som är bosatta i närheten. Eftersom jag själv bor i Nynäshamn är det bara att kavla upp ärmarna och sätta igång, först ut blir Nåttarö med en padelkompis. Vi har lyxen att promenera ner till hamnen på tio minuter för att sedan hoppa på båten över till Nåttarö. Här kan du läsa mer om vår upplevelse av att vandra Stockholm Archipelago Trail på Nåttarö.
Vandra på Nåttarö: Stockholm Archipelago Trail (SAT)
🥾 Etapp Nåttarö: 10,3 km.
⛰ Svårighetsgrad enligt SAT: Utmanande.
⏱ Tidsåtgång enligt SAT: 4.5 h. Tidsåtgång för oss: 2 h 30 min inklusive lunchstopp.
🚢 Transport: Utö Express från Nynäshamn (30 min). Kostnad 104 kr enkel väg, taxa 3.


Dags att hoppa på färjan! Varma och soliga dagar kan det vara enormt mycket folk som vill åka med båten, så vill du vara garanterad plats gäller det att komma till hamnen i god tid. Biljettsystemet är inte självklart, men går alltså till så här:
- Ladda hem SL-appen ➡️ “Köp appbiljett” och scrolla ner till “Övriga biljetter”. Där hittar du “Res med Waxholmsbolaget” ➡️ välj taxa 3.
- Köp biljett, aktivera biljetten när du klivit ombord.
- Blippa biljetten på en kortläsare som finns inne i båten.
- Kortläsaren skriver ut en gul pappersbiljett som du lämnar till personalen när du kliver av båten.


Båtturen över från Nynäshamn tar 30 minuter. Väl framme möts du av det här! Vi kliver alltså av vid ångbåtsbryggan, mitt i det som väl får kallas Nåttarös huvudort. Här finns expedition till boende på ön, en liten affär och restaurang (som för övrigt också håller öppet under vintertid för julbordsfirande). För att hitta till starten av Stockholm Archipelago Trail behöver du gå förbi byggnaderna på höger sida, inklusive butiken.




Leta efter den här informationsskylten (som enligt min mening gärna hade fått stå nere där båten kommer in) och följ sedan pilarna mot vänster – det vill säga norrut. Rekommendationen är att gå leden medsols. Första biten går genom luftig tallskog och är enkel att gå. Leden är väl utmärkt och solen gassar. Jag är glad över att jag har varit förutseende med solkräm, keps och stor vattenflaska!


Vi möter inte jättemånga vandrare längs leden, däremot en och annan löpare. Min personliga favoritsträcka av vandringen kommer ganska snabbt inpå starten…


…nämligen den här vid Östermarviken. Jag vet att många gillar att lägga till med båten här i viken.


Här blir vi kvar en stund och njuter av Stockholms skärgård i sitt esse.








Här kommer också en av vandringens klurigaste passager med klippor och klappersten där jag gärna hade haft mina stabilare vandringskängor istället för gympaskor. (Det gäller att hålla extra koll vid dåligt väder när klipporna är hala!)








Vi går vidare och ser att norra udden av Nåttarö Storsandviken verkar populärt för tältare, här har flera sällskap slagit läger. Vid strandkanten ligger en massa tång som har blåst upp vilket luktar därefter.


Efter klippor, hav och strand är det dags att ge sig in i skogen igen. Underlaget är väldigt skönt att gå på, man liksom “studsar” fram. Trist att se hur granbarkborren har varit i farten, de döda barrträden blir en rejäl kontrast mot det grönbeklädda mosshavet på marken.
Snart når vi en höjd med en stor radiomast där det inte är helt lätt att hitta markeringarna. Här, vid höjden och följande kraftledningsgata, är också underlaget lite utmanande. Snart väntar dock en belöning, en riktigt fin sådan!


Lägg Vänsviken på minnet, den här platsen är perfekt som lunchstopp. Lugnt och skönt (vi är helt ensamma), en välskött grillplats och en rofylld och vacker omgivning överlag.






Nu har vi gått mer än halvvägs och fyller på energin med mackor, fika och vatten. Låt mig åter igen påminna om att inte snåla på vattendepåerna inför den här vandringen, särskilt under varma dagar.


Efter lunchstoppet svänger vi upp i skogen igen och nu går det uppåt, till vandringens högsta punkt! Fin utsikt, även om jag själv visst bara fotar den rejäla branten där vi ska ner igen. Hit hade jag inte tagit med mig min mormor om vi säger så, jag får själv glida ner på rumpan en bit för att komma vidare.


När vi når plan mark igen väntar skogsväg och därefter grusväg. Nu väntar en enkel vandring tillbaka mot ångbåtsbryggan…






…med glass och kall dricka från öns lilla lanthandel som målbild.


Att vandra Stockholm Archipelago Trail blir ett lagom miniäventyr där vandring och skärgård möts i en perfekt liten mix. Jag har knappt hunnit av Utö Express innan jag börjar reka möjligheter att utforska fler etapper. Tack och hej Nåttarö för den här gången!
Att tänka på om du ska vandra Stockholm Arcipelago Trail på Nåttarö


- Håll koll på fästingar! På kvällen efter vandringen plockade jag två fästingar precis där strumpor och tights möts. Nästa gång blir det höga strumpor och tights istället för gympadojor och kortstrumpor.
- Skärgård vs skog? Förvänta dig mer skogsstigar än havsvyer på vandringen, min bästa wow-upplevelse blir vyerna vid Östermarviken.
- Övernatta på Nåttarö? Här finns en massa olika alternativ att välja på.
- Fler tips på saker att göra i Nynäshamn med omnejd: tips om skärgårdsstaden utanför Stockholm
- Läs mer om Stockholm Arcipelago Trail på den här länken.
- Läs mer om andra etapper av STA:
Här kan du få fler tips på saker att se och göra i Stockholm med omnejd.
3 comments
Stort tack för turen! Inser att just denna vandring kan jag inte göra p.g.a. mina ryggbesvär, men det finns andra vandringar längs leden som kan vara möjliga. Tycker du förklarat bra och härliga bilder illustrerar vandringen.
Vi var en del på Nåttarö när vi hade segelbåt så känner igen mig i en del bilder.
Hej Ditte! Nej, den här turen är inget för personer med ryggbesvär tyvärr. Men visst finns det delar av den som skulle fungera jättefint, särskilt om du går motsols och sedan vänder tillbaka. Visst är Nåttarö underbart!!