”Vilka papper behövs för ett minderårigt barn för att flyga utan föräldrar/vårdnadsgivare med TUI till Thailand?” Den här frågan googlade jag själv alldeles för sent och hann få lite halvpanik innan det viktigaste dokumentet till slut var på plats. Här kan du läsa mer om vår procedur för att skicka iväg en femtonåring till Thailand!
5 dokument vårt minderåriga barn behövde för att flyga med TUI utan vårdnadshavare till Thailand
Vi bokade flygbiljetter redan i somras och hade egentligen två rimliga alternativ att välja på.
- Flygbiljett (Norse) med vårdnadshavare: Vår ursprungliga plan var att dottern skulle flyga ner med sin pappa Tobias på nyårsdagen. Eftersom Tobias skulle vara kvar i Thailand några extra veckor hade vår dotter behövt flyga hem själv, vilket vi (jag) inte såg som något alternativ.
- Flygstol (TUI) med kompis familj: Alternativet var att haka på en kompis familj som bokat en charterresa med TUI till Koh Lanta, med avresa på nyårsafton. Det innebar i sin tur att vår dotter kunde ta rygg på deras familj och åka med dem både till och från Arlanda. I somras ringde vi TUI och frågade om det möjligtvis fanns en flygstol kvar på samma flyg som kompisen, vars familj redan hade bokat biljetter. Det fanns platser kvar och vi knep en av dem direkt.
Tiden gick och plötsligt var det bara några dagar kvar till avresa. Jag som skulle ha SÅ många dagar på mig att ordna med alla praktiska detaljer och dokument? Det var oklokt tänkt, för plötsligt befann vi oss mitt i en sörja av en massa röda helg- och halvdagar under julledigheten.

Allt gick bra i slutändan, men jag önskar att jag hade börjat med pappersarbetet (då framför allt intyget om godkännande för minderårig) lite tidigare för att slippa onödig stress. Nedan har jag samlat information om de dokument vårt minderåriga barn behövde för att flyga med TUI utan vårdnadshavare till Thailand.
#1. Intyget ”Godkännande för minderårig”
När ett barn/ungdom ska resa utomlands krävs ofta något slags intyg/godkännande, så även den här gången. För barn och ungdomar mellan 12-17 år kräver TUI ett intyg för resor utan vårdnadshavare. Intyget heter ”Godkännande för minderårig/Consent letter for minor to travel” och ska fyllas i och skickas till TUI i samband med bokning av biljett. Vi bokade flygbiljetterna i somras och väntade nästan ett halvår med att fylla i intyget – det vill säga bara några dagar innan avresa. (Vi skickade iväg intyget den 28 december och avresa skulle ske 31 december).
Jag fick en automatisk bekräftelse när TUI hade mottagit intyget och redan senare samma dag fick jag ett mejl där det meddelades att intyget hade godkänts och noterats i bokningen. Vi blev ombedda att ta med intyget i original under resan. Detta intyg ska man vara beredd att visa upp (utskrivet eller digitalt) vid incheckningen på flygplatsen och på eventuellt hotell om man bokat ett sådant. Det står på TUI:s hemsida att handläggningstiden är högst 5 dagar, vilket i sin tur innebär att en resa för minderårig utan vårdnadshavare kan bokas SENAST 5 dagar före avresa.
Intyget och mer information hittar du på den här länken.
#2. Flygbiljett
Jag har flera gånger blivit ombedd att visa returbiljett hem till Sverige när jag anländer Immigration i Thailand. Mitt tips är därför att alltid ha en kopia av flygbiljetten utskriven (eller i vart fall digitalt). Om du inte kan visa upp en hemresebiljett inom 60 dagar från inresa kan du bli nekad att komma in i landet.
#3. Boardingkort (fysiskt eller digitalt)
Efter incheckning från Sverige kan du välja att ta med boardingkortet fysiskt och/eller digitalt:
- Efter incheckning kan du skriva ut bifogad PDF och ta med till flygplatsen eller
- Spara boardingkortet i mobilen genom att öppna mejlet och klicka vidare på Passbook-länkarna. TUI rekommenderar INTE Google Wallet (eftersom appen kan visa felaktig information) och hänvisar istället till Apple Wallet eller andra appar.
Om man har sitt boardingkort redo kan man gå direkt till flygplatsens bag-drop för att få bagagetaggar och lämna bagage.
#4. Thailand Digital Arrival Card (TDAC)
Från och med 1 maj 2025 måste alla utländska resenärer fylla i ett digitalt formulär, Thailand Digital Arrival Card, innan inresa till Thailand. (Detta gjordes tidigare manuellt på en lapp). Ansökan fylls i online tidigast 72 timmar före ankomst. I ansökan fick vi bland annat fylla i passinformation och uppgifter om vår dotters boende. Vi ansökte på den officiella sajten och fick godkänt redan med vändande mejl. Vi valde att skriva ut en fysisk kopia, men laddade också ner en digital version på dotterns mobiltelefon. Observera att detta digitala arrival card INTE är samma sak som ett visum.
#5. Pass med giltighetstid sex månader efter inresa
För att åka till Thailand behöver du ett pass som är giltigt minst sex månader vid inresa. Glöm därför inte att dubbelkolla passets utgångsdatum innan avresa!
Andra saker som du/ni bör ha koll på:
- Försäkring
- Vaccin
- Visum (om du stannar längre än ett visst antal dagar)
Följ gärna Resfredag på Instagram för uppdateringar, tips och aktuella resor! Omslagsbild Koh Lanta, Thailand. Författare: Annika Myhre, Resfredag.se
3 comments
Får sekundärstress bara av att läsa det här, tanken på att man kanske glömt nåt papper, att det blir strul på vägen, osv, bleurgh.
Det här är INTE en dryg ”kunde jag då så kan väl ditt barn nu”-kommentar utan en reflektion över andra tider och en stor WTF. Jag var fem eller sex år gammal när jag flög Costa Rica – Köpenhamn själv, med mellanlandning i Amsterdam. Alltså som unaccompanied minor så med hjälp hela vägen men ÄNDÅ?! Och mellan 12-15 flög jag rätt regelbundet Managua-Stockholm själv, med två mellanlandningar, en i USA och en i Nicaragua. En ren nödvändighet eftersom mina skollov inte alltid stämde överens med min mammas semester. Minns det som noll konstigheter men nu, när jag själv är mamma, och kollar på min 12-åring, så fattar jag ingenting, haha. Skulle han klara det? Så klart. Skulle jag skicka iväg honom med två mellanlandingar. Fuck no!
Minns en mellanlandning i Houston, på väg till Managua. Det var dagen innan julafton, flyget var överbokat och jag hade tydligen kommit sist till gaten så jag skulle stanna kvar tyckte de. Jag var 13. Ensam. Dagen före julafton. Que? Minns att någon snäll man sa ”absolut inte, under några omständigheter, jag stannar, hon åker”. Men man undrar ju om det inte fanns några riktlinjer för flygbolaget, att typ…prioritera barn? Så mycket sjukt i allt detta 😅🫣
Och jag får sekundärstress av att läsa om dina resor som barn och ungdom. Gah mina katastroftankar! Tur att du lever och mår bra efter de där turerna alltså… Vår son flög hem själv utan problem i samma ålder, men då från Europa, vilket är något helt annat. Blotta tanken att Jullan skulle fastna på flygplatsen i BKK gör mig nervös.
Bra och bra, vette fan! Haha, jo, klart jag gör, och har ju inga problem med självständigheten direkt : )
Jo, men en direktsträcka känns ju så mkt mer ok, det är liksom begränsat hur mkt som kan gå snett där. Men just det där med att de skulle fastna nånstans på vägen, gah. Vet att vi var jätteförsenade från Managua en gång, och min mamma, som alltid påstod att hon stannade på flygplatsen tills planet lyft, men som vi aldrig trodde på, visade sig tala sanning, för hon stod där inne och stirrade på planet som aldrig lyfte, och konstaterade att chanserna för att jag skulle hinna med connecting flight i Guatemala vara minimala. Då mobiliserade hon några kollegor på ambassaden i Guatemala som stod klara att rycka ut och hämta mig om jag skulle fastna. Så man ska bara ha connections i alla städer i hela världen, så löser det sig 🤣