I bloggtidens begynnelse var det populärt med inne- och utelistor. Och listor gillar vi ju! Här kommer en personlig aprilvariant med saker jag hört och snappat upp under samtal, nyhetsrapporteringar och möten, allt kryddat med egna tankar och spaningar från senaste tiden.
Innelistan april 2025


- HYROX! Glöm crossfit, nu är det HYROX som gäller. Padelbanorna på NK:s tak har fått sällskap av detta träningskoncept som väl närmast får ses som någon slags tävlingsvariant av Crossfit där fokus ligger på kondition och styrka. Det snackades väldigt mycket HYROX när jag var på Koh Lanta för några veckor sedan.
- Kapitalisering på klimakteriet. Okej, jag inser att jag är i exakt rätt målgrupp för att bombarderas av budskap om hur just jag ska ta mig igenom den värsta (?) perioden i hela mitt kvinnoliv. Böcker, piller, övningar och träningsupplägg – får ärligt talat lite panik av att även det här känns som någon slags tävling om vem som klarar sig igenom på bästa möjliga sätt.
- Möten och mat. Hotellgäster efterfrågar just nu möten och mat, gärna i kombination. Kallbadspaket och vandring lockar inte alls som under pandemiåren, nu vill vi träffas och äta!
- AI. Det känns som att alla vill med på AI-tåget på ett eller annat sätt, MEN…
- … samtidigt är det viktigare än någonsin med intellektuellt kapital. Robotar i all ära, men alla kan be ChatGPT plocka fram en uppsats/analys/faktablad om vad som helst. Att vara “äkta” beläst, smart och allmänbildad blir, i vart fall i min lilla värld, hetare än någonsin.
- Finland. Jodå. Finlandshajpen (och bastukulturen!) lever och frodas i vart fall ett tag till.
- Soloresor. Jag tycker fortfarande det känns lite märkligt att det ska vara trendigt och inne att resa ensam (har vi inte alltid gjort det?), men så är det tydligen. Tidningen Elle snackar om “Me-Mooning” som ett tillägg till begreppen Honey moon och Baby moon. Kör i vind säger jag, som har (och har haft) noll problem att resa ensam.
Utelistan april 2025


- Dubaichoklad. Under sex veckors tid var jag på jakt efter den omtalade Dubaichokladen på Koh Lantas 7eleven-butiker på uppdrag av min tonårsdotter (givetvis efter tips från TikTok). Jag kom alltid för sent, men lyckades haffa några paket ett par dagar innan hemresa. Intresset för de där guldtackorna svalnade i nästan samma sekund jag landade på svensk mark.
- Vandring och kallbad. I linje med punkten om “möten och mat” på innelistan hamnar tyvärr vandring och kallbad på utelistan. Kanske har folk helt enkelt tröttnat på Instagramuppdateringar om diverse kallbad. Själva aktiviteterna i sig är för all del både välgörande och toppen, men vi verkar inte längre vilja ha dem i våra flöden. Eller?
- Att outa sitt privatliv på Instagram. Ja, alltså på tal om flöden känns det som att de privata uppdateringarna på Sociala Medier blir allt färre. Nu pratar jag alltså främst om Instagram, Facebook verkar ha dött för länge sedan. TikTok? Kanon för inspiration men inte så mycket privatliv om du inte råkar vara influencer.
- Snack om investeringar på börsen. Av naturliga skäl blev alla förespråkare av aktieklipp och ISK-konton hit och dit väldigt tysta. Gah, jag förstår dem. Jag vågar knappt logga in på min Lysa-app trots den blygsamma utgångssumman.
- USA. Say no more.
- Pinnsmala kändisar. Vet ni, först hade jag skrivit upp dem på innelistan av den enkla anledningen att det verkar vara väldigt inne att vara väldigt smal. Men att “smalast vinner” åter igen ska vara idealet att eftersträva? Vad hände med alla muskulösa och starka kroppar?
Håller ni med? Fyll gärna på med egna tankar om både inne- och utelistan! Omslagsbild från bastun på PM & Vänner, Växjö.
6 comments
I Östersund driver en grupp på för ett kallbadhus. Jag har nog ingen åsikt. Eller jo okej då, det har jag och jag är nog inne på din linje. Men visst, de får göra som de vill så länge de inte döper stället till “Kallis”. Då blir det insändare i Östersunds-Posten.
Alltså jag säger överlag till alla kallbadhusinitiativ, särskilt offentliga sådana. Men jag tänker att folk inte längre kommer lägga ut filmer varje gång de är där, så som det var under pandemiåren. Men jag kan ha fel!
Oh. Spana mer på möten och mat!
Ja, det får jag se till att utveckla vid tillfälle!
Bra spaning! Folk får kallbada hur mycket de vill, men det som jag önskar se på utelistan är det där peer pressure-beteendet som handlar om att alla måååste kallbada för att det är så härligt och man blir så frisk, och så lite “kom igen!” på det. Jag brukar säga nej, men ibland blir grupptrycket så starkt. Senast fick jag stickningar i hela kroppen efter bastun och sedan tappade jag känseln i benen när jag kom ut i snön och kräktes. Men, tydligen var det hälsosamt.
Usch, låter superläskigt!!!