Är du på väg till Uppsala och letar efter tips på hotell eller andra boendemöjligheter? Om du har ett centralt läge som krav är Radisson Blu Hotel Uppsala ett bra förslag att kika närmare på. Närmare Uppsala Centralstation än så här är nämligen svårt att komma!






Den aktuella hotellrecensionen baserar sig på en vistelse i samband med bloggserien Resfredags Svenska Pärlor under hösten 2023.
Läs mer: Att resa till Uppsala: 10 tips med kulturtema
Radisson Blu Hotel Uppsala: en hotellrecension
#1. Läge, känsla och allmänt om Radisson Blu Hotel Uppsala
Radisson Blu Hotel Uppsala ligger på adressen Stationsgatan 4, bara en kort promenad från Uppsala Centralstation. Hotellbyggnaden med stora glaspartier har därmed ett guldläge för dig som vill bo centralt med närhet till butiker, restauranger och kulturutbud, men givetvis också kontor och affärsverksamheter. Faktum är att Radisson Blu Uppsala i första hand utger sig för att vara ett business-hotell med många återkommande gäster, men visst är hotellet också ett bra boendealternativ för privatgäster.




Här finns en välkomnande lounge precis innanför dörrarna…


… men det som gör att hotellet utmärker sig lite extra är läget och därmed den fantastiska utsikten över staden. Denna tar du bäst del av genom att boka ett hotell med utsikt
#2. Hotellrummen på Radisson Blu Hotel Uppsala
Radisson Blu Hotel Uppsala är ett stort hotell som i dagsläget erbjuder 185 hotellrum fördelade på åtta olika rumskategorier.








Jag och min syster checkar in i en juniorsvit med en dörr ut mot en terass/balkong som erbjuder en fantastisk utsikt över Uppsalas takåsar. Sviten är trevlig överlag. Det hade dock inte skadat med lite fräschare och modernare inredning, även om detaljer som färgglada textilier och en Marshallhögtalare piffar upp stämningen. Med risk för upprepning kan dock inget mäta sig med svitens utsikt över staden – här står vi länge och beundrar både slottet och domkyrkan i kvällsljuset!
#3. Hotellfrukost på Radisson Blu Hotel Uppsala
Eftersom Radisson Blu Hotel Uppsala är ett stort hotell krävs givetvis ett stort utbud vid frukostbuffén. Trots många gäster upplever jag att det potentiella frukostkaoset uteblir. De olika “matstationerna” är fördelade över en stor yta och här finns mängder av godsaker att välja på.






Sådana här hotellkedjor kan lätt kännas opersonliga och jag blir därför extra glad när jag ser ett helt gäng omaka temuggar hänga i varsin krok vid ett av frukostborden. Gästerna är en salig blandning av frukostsugna byggarbetare, semestrande barnfamiljer och välklädda affärsmän i kostym.
#4. Övrigt som kan vara bra att veta om Radisson Blu Hotel Uppsala


- Ta dig hit: Uppsala ligger blott 17 minuter med snabbtåg från Stockholm. Från stationen tar det max fem minuter att promenera till hotellet.
- Tillgång till gym: Det finns ett välutrustat gym på hotellets översta våning – även det med fin utsikt över staden. Det finns också en bastu att tillgå (dock ingen pool).
- Restaurang Bonté Brasserie & Bar: I början av 2025 slog en ny restaurang upp portarna på Radisson Blu Hotel Uppsala. Här ligger fokus på det franska köket tillsammans med andra europeiska smaker.
- Pris? Eftersom prissättningen är dynamisk är det svårt att säga exakta priser. Under min senaste sökning hittar jag ett standardrum för två personer från ca 1100 kr/natt och uppåt (medlemspris inklusive frukost). Vår juniorsvit kostade 3745 kr för två personer (oktober 2023).
- Bli medlem i Radisson Rewards kundklubb för bra rabatter, erbjudanden och andra förmåner.
- Läs mer och boka rum på Radisson Blu Hotel Uppsala.
- Andra hotelltips i Uppsala? Söker du bra mellanklass-alternativ kan jag tipsa om Clarion Hotel Gillet och Home Hotel Uppsala. Har du en mindre budget kan jag istället rekommendera Hotell Kungsängstorg där vår familj har bott ett par gånger. Vill du istället åt ett personlig boutiquehotell den dyrare kategorin gör du rätt i att boka boende på Villa Anna.
Vistelsen på Radisson Blu Hotel Uppsala gjordes inom ramen för ett samarbete med Visit Uppsala och Resfredags Svenska Pärlor. Vill du ha andra hotelltips i Sverige? Det hittar du under kategorin “hotellrecensioner”.
2 comments
Ett trevligt hotell absolut. Tycker du skriver en bra recension, Har bott här ett par gånger när jag besökt Uppsala. (Har barnbarn i Uppsala och väljer vid en del besök att med ett av dem bo på hotell) Men valet numer blir Clarion Gillet eller Home hotel som har bra lägen och ett bättre pris och ligger lite mer mitt i lilla Uppsala.
Jag har bott på Gillet, jättemysigt läge inne bland stadskvarteren. Gillar verkligen Villa Anna, fast det kostar ju som bekant lite extra.