Jag överhör ett samtal på tågperrongen vid Stockholm central. En äldre man pratar med ett par om resan han just ska påbörja. Han reser tydligen ensam och är på väg mot Malmö. “Jag har föresatt mig att besöka alla Sveriges städer”, säger han. Göteborg är en favorit, visar det sig. Hjo likaså. Tydligen har mannen i fråga bara sex städer kvar innan han har uppfyllt sitt mål om att pricka av samtliga 133 svenska städer. Fyra av dem ligger i Skåne, vilka han nu tänker avverka under en och samma resa. De andra städerna ligger i Mellansverige och är “jättelätta” att pricka av menar han, eftersom de ligger så nära hemmet han bor i.






Jag kommer nästan på mig själv att nicka medhållande. De platser, städer och upplevelser vi har allra närmast får ofta vänta längst. Själv reste jag både till Australien, Fiji och Hawaii innan jag förmådde mig att besöka Östersund och Visby. Rätt eller fel? Det finns väl knappast något facit till den frågan.
Det jag däremot vet är att jag gärna går i den där mannens fotspår och fortsätter bocka av samtliga Sveriges städer i en stadig takt. I min drömvärld skulle samtliga givetvis tacka ja till mitt förslag om att stå som samarbetspartners till min bloggserie Resfredags Svenska Pärlor. Japp. Så måste det bli!
Följ gärna Resfredag på Instagram för uppdateringar från mina resor i realtid. Omslagsbild: Visby, Gotland.