Idag öppnar officiellt Gröna Lund för säsongen och med det förklaras härmed sommaren officiellt invigd! Lite så känns det i alla fall, när man strosar genom Stockholm och hör ljuden av skräckblandad förtjusning eka hela vägen från Djurgården. Att Grönan öppnar är ett lika säkert försommartecken som att se flyttfåglarna återvända från varmare pressgrader. Jag och tjejerna svängde förbi på pressvisning för ett par dagar sedan för att höra lite mer om nöjesparkens nyheter för i år.
Premiäröppning på Gröna Lund och sommaren förklaras härmed officiellt invigd
Jag gissar att folk i min generation har koll på Gnuttarna? De “föddes” 1983 och sågs för första gången i Bamsetidningen som gick under namnet Bamses Värld. Nu har de flyttat in på Gröna Lund och är huvudkaraktärer i årets barnföreställning där manus har skrivits av ingen mindre än Nassim Al-Fakir…








…som för övrigt står för premiärdagens coolaste outfit.


Årets största nyhet är annars den nya åkattraktionen Pumpen – som väl närmast kan beskrivas som pumpande armar som lyfter sina medresenärer upp och ner. Uppe på toppen väntar härlig panoramautsikt över Stockholm. Pumpen passar åldrarna fyra och uppåt och är ett initiativ för att introducera fler “familjevänliga attraktioner”. Det passar mig som hand i handsken – jag uppskattar att kunna åka med hela familjen utan att för den sakens skull svimma av nervositet alternativt må illa resten av dagen.
Betyget från mina tjejer på Pumpen? Blandat. 10-åringen är nöjd och ger den 4/5. 14-åringen är inte lika imponerad och ger betyget 2/5 eftersom den “inte är så kul och inte går så högt”. (Det ska tilläggas att hon föredrar betydligt mer adrenalinstinna åkturer).


Choklad- och godishjulen har fått sällskap av ett färgglatt hjul där du har chans att vinna Redhead-chips signerade Mauri. Jag gissar att ingen som har barn har missat dessa hajpade snacks!? Våra barn äter hellre chips än choklad och lär spendera x antal hundralappar på detta hjul framöver.








Värt att nämna är såklart också Gröna Lunds alltid lika grymma artistuppställning inför sommarens konsertsommar på Grönan Live. Jag har vänner i flyttartagen som på allvar nämner dessa sommarkvällar som anledning att inte flytta från Stockholm. I sommar spelar allt från Alanis Morissette till KAJ (helgen efter Eurovision!) och Oskar Linnros.


Har jag förresten sagt att promenadsträckan längs Strandgatan ner mot Djurgårdsbron och vidare mot Gröna Lund är en av Stockholms vackraste? Jo, jag har nog det. Hurra för ännu ett år med varma sommarkvällar, sockerhajpade små tivolibesökare och konserter inpå småtimmarna!
Här hittar ni fler tips på saker att se och göra i Stockholm. Omslagsbild: Gnuttarna och deras manusförfattare Nassim Al-Fakir.