Klockan är sent och dagen har gått i ett, som de gör dagarna. Jag har inte hunnit ens en tiondel av allt jag hade velat, men det är nya tag imorgon. En lista lättar dock alltid upp stämningen! Den här gången en väldigt blandad sådan med ett gäng konstateranden jag gjort idag. Låt oss ta en titt!

- Jag vill ha mer tid i naturen. Efter vandringshelgen i Östergötland kommer denna punkten överst på min prioriteringslista framöver. Idag hann jag tyvärr inte ner till havet enligt plan – men imorgon kommer inget att kunna stoppa mig.
- Jag måste åka till Oregon. Ja, Oregon som i USA. Lyssnade på en låt som fick mig att tänka på Oregon idag, den var lugn och riktigt bra. Det är också den övergripande känslan jag har av delstaten. Bra. Jättebra. Bilderna jag har sett från naturen där borta inspirerar – dit bara ska jag åka någon dag.
- Jag älskar Lidl! Veckans storhandling görs nästan alltid där, så även idag. Vi köper ”allt det vanliga”, men nästan alltid något som bara råkar finnas just den veckan, Knäppa, roliga, knasiga och bra grejer – man vet liksom aldrig vad som väntar. När jag växte upp köpte mamma alltid 3-för-10 chokladbitar när vi handlade, själv avslutar jag alltid handlingen med en Pretzel.
- Backkamera – mitt liv är SÅ mycket enklare och härligare med en sådan. Den besparar mig så oerhört mycket ångest. (Bytte alltså vår Volvo mot en Skoda förra året – för första gången någonsin äger jag en bil med backkamera).
- Scouterna! Åh, scouterna. Mitt barn kom hem stolt som en tupp med en massa nya märken – bland annat knivmärket. När hon bad mig sy fast dem på skjortan fick jag dock lite hjärtklappning. Har inte tagit fram syskrinet på massor av år, det är ju sådant jag har mina storasystrar till?
- Födelsedagsfrukostar är bland det bästa jag vet. Imorgon är det dags igen, den här gången ska en styck 52-åring firas. Den 52-åringen råkar vara min man, som specifikt har bett om resten av firandet under nästa vecka eftersom denna är så knökad av jobb. Men frukost ska ändå intas, en extra festlig sådan dagen till ära.
Och med denna världsliga lista ber jag att få tacka den här onsdagen i maj för lång och trogen tjänst. God natt!
Författare: Annika Myhre/Resfredag.se. Bilder från helgens vandringshelg i Östergötland.