I augusti 2022 skrev jag ett utkast med rubriken ”Den Stora Sverigeresan”. Som jag minns det nu i efterhand såg jag en stor turistbuss märkt med en sådan lapp framme vid vindrutan, men jag kan ha fel. Det jag däremot vet är att jag gärna skulle göra en sådan resa någon gång framöver – alltså att åka genom hela Sverige i ett svep. Kanske med buss, men ännu hellre i en bil. Hade jag varit lika cool som Linda Åkerberg/Wilderness Stories hade jag vandrat, cyklat och paddlat genom hela Sverige. Hon imponerade så mycket att vi för några år sedan hade med henne som gäst i Att resa-podden om äventyret:
Linda Åkerberg, med sitt online-alias Wilderness Stories, är tjejen som från första juni fram tills årets första snö föll tog sig från Smygehuk i Söder till Treriksröset i norr till fots, på cykel och med kajak – och genom alla Sveriges landskap.
Lyssna här: Att resa till fots, på cykel och med kajak genom Sverige – Wilderness Stories
Den Stora Sverigeresan

När jag googlar vidare på begreppet ”Den Stora Sverigeresan” hittar jag mer spännande material från UR, (producerad 2010), vilket i sin tur inspirerats av Nils Holgerssons resa genom Sverige:
I UR:s programserie Den stora Sverigeresan tas du med på ett fartfyllt skattjaktsäventyr genom Sveriges natur – fyllt av hjältemod, skurkstreck och mystik. Möten med människor och platser växlas med storslagna men tydliga naturbilder. I åtta program (23 min per avsnitt) får du stifta bekantskap med de stora städerna, de tusentals öarna, de höga fjällen, de stora öarna, den långa kusten, de djupa skogarna, de stora slätterna och de stora sjöarna. Produktionen riktar sig i första hand till elever på mellanstadiet.
Den här serien tänker jag lyssna på tillsammans med yngsta dottern i sommar – tips till er andra med barn i mellanstadieåldern!

Jag skriver mycket om Sverige här på sajten, men är väl medveten om att inläggen till övervägande del handlar om södra delarna av landet. Det är inte av illvilja, utan helt enkelt eftersom jag helst skriver om platser jag själv har besökt = det vill säga mestadels södra Sverige (även om det dyker upp några resor uppåt i landet mellan varven). Det är också i södra Sverige de flesta av mina läsare bor. Min ambition och önskan är att täcka större delar av Sverige framöver. Min bucketlist finns redan på plats…
Läs mer: Bucketlist för resor i Sverige – 100 saker jag vill se och göra
…och jag fortsätter att bocka av mina önskepunkter i sakta mak. Vill ni har fin (och återkommande) Norrlandsinspiration i både text och bild är mitt personliga tips att kika in på Sara Rönnes blogg. Det gör jag själv, nästan varje dag faktiskt.
Min Stora Sverigeresa får ta sin lilla tid – bråttom har jag inte. Tack för att ni fortsätter hänga med här på Resfredag, mitt alldeles eget lilla hörn av cyberuniversum!
Följ gärna Resfredag på Instagram för uppdateringar i realtid. Omslagsbild: Vårdnäs Stiftsgård, Östergötland. Författare: Annika Myhre/Resfredag.se