Jag undrar om följande citat från Wikipedia provocerar någon eller om vi alla kan vara överens om att Stockholm är landets kulturella centrum:
Stockholm är Sveriges huvudstad och största stad samt landets kulturella, politiska, mediala och ekonomiska centrum
När jag googlar vidare (ja, jag googlar fortfarande både ofta och gärna) för att få en källa till påståendet om att Stockholm är landets kulturella centrum får jag upp många roliga artiklar, varav en med titeln Stockholm är Sveriges fånigaste stad.
Fånig eller inte, vi kan väl i vart fall konstatera att Stockholm huserar drygt 80 museum och därmed brukar nämnas som en av de mest museitäta städerna i världen. Jag försöker ta för mig av detta kulturella smörgåsbord så gott det går och har såklart samlat på mig några favoriter under årens lopp. Ett av dem är Fotografiska Stockholm som bjuder på en av vackraste lunchutsikterna staden kan bjuda på. Förra veckan blev jag medbjuden av en kompis för en välbehövlig kulturdos – låt oss ta en titt!
Tips på boende i närheten: Hotel Frantz (adlink), ett av mina personliga favorithotell i Stockholm
Att ta för sig av Sveriges kulturella centrum: ett besök på Fotografiska Stockholm
#1. Utställningarna på Fotografiska Stockholm
På Fotografiska Stockholm pågår alltid flera utställningar parallellt. Min omedelbara favorit den här gången blir Through the Playful Eyes of Elliott Erwitt – en genial (och numera bortgången) mästerfotograf som fångat magiska ögonblick under sju decennier.



Som resebloggare är det såklart extra roligt att se världen från hans kameralins. Geishor i Japan, hundar i New York, balettdansöser i Paris. Känslan när jag går härifrån? Jag vill omedelbart packa ner kameran i en ryggsäck och boka biljetter ut i stora vida världen. (Utställningen pågår till den 17 maj).


Jag fastnar också för ”Du såg mig med orädda ögon”, en utställning av Tobias Regell som anses vara av Sveriges mest betydande porträttfotografer. Jag kan nästan garantera att ni skulle känna igen minst ett av Tobias fotografier, han har tagit många porträttbilder (och därmed pressbilder) för artister och andra kulturpersonligheter genom åren.
Av någon anledning dras jag överlag mer till svartvita fotografier än färgglada – det är som att ett extra lager av allvar vilar över dessa bilder!?
#2. Restaurangen på Fotografiska Stockholm
Ni vet uttrycket ”det känns som ett levande vykort/karta/tavla!?” Exakt den känslan infinner sig på Fotografiskas restaurang med utsikt över hela Stockholm. Det är löjligt fint!



Min kompis har förbokat bord till oss och det kan nog vara en bra idé, särskilt under helgerna.



På lunchmenyn finns något för alla (kött/veg/fisk), där prisklassen ligger på ca 150-250 kronor för en rätt inklusive brödskiva. Kaffe/te kostar 25 kr extra. Vi väljer varsin regnbågsforell med inlagd gurka och potatissallad – smakerna är perfekt avvägda och både jag och min vän är supernöjda med vår måltid.
#3. Museibutiken på Fotografiska Stockholm
Jag måste såklart nämna ett par ord om museibutiken inne på Fotografiska Stockholm. Det är helt enkelt väldigt svårt att gå härifrån utan att köpa något fint! Den här gången faller mitt val på en vastrio som kostar 349 kr (modellen heter Winkee Hydro Vases Blossom, ser att samma modell finns att köpa på nätet). Jag ber min son montera ihop konstverket när jag kommer hem…

…och numera pryder härligheten, numera fylld med tre små vitsippebuketter, köksbordet här hemma. Ett perfekt litet minne från en perfekt liten dag!
#4. Bra att veta om Fotografiska Stockholm
- Inträde kostar 195 kr (reducerat pris för seniorer och studenter). Det finns också medlemsskap som betalas månads- eller årsvis. Aktuell information om priser och öppettider finns på hemsidan.
- Fler tips på saker att göra i närheten: Att göra i Stockholm: min guide med tips till Sveriges huvudstad
Författare: Annika Myhre/Resfredag.se. Omslagsbild: Fotografiska Stockholm