Jag är i Norge och lever mitt bästa liv. Går på museum, träffar vänner, äter gott, minglar med resebranschen och lajvar hovreporter. Att Kung Haralds begravning skulle sammanfalla med min Oslovistelse var en ren slump. Eftersom jag råkar vara oerhört intresserad av kungahus i allmänhet och det nordiska och brittiska kungahuset i synnerhet blev det här upplägget en jackpot. Här kommer ett par korta nedslag!
Hei fra Oslo!



Jag anlände i tisdag efter lunch till ett Oslo i full förberedelse inför onsdagens historiska händelse. Kung Harald fick privilegiet att leva under nästan ett sekel. Han var en omtyckt kung, folkets kung. Efter att ha deltagit på ett event anordnat av Thailändska turistbyrån på lyxhotellet Sommerro gick jag vidare med min bloggkompis Towe/Come fly with Me (som gjorde en strålande insats som föreläsare) för att kika på blomsterhavet vid slottet.

Dagen efter hann vi också med en finfrukost (med morotskaka och allt!) innan Towe drog hem till Sverige igen. Jag tog istället plats längs paradgatan upp mot slottet…

…där processionen skulle gå av stapeln. Jag tog verkligen min uppgift på allvar och installerade mig typ 2:40 h innan allt skulle börja. Det var SÅ värt! Lärde känna trevliga norrmän i vimlet och fick uppleva historia skrivas på plats.

Kameran fick jobba hårt och ja, våra svenska kungligheter gick verkligen i första ledet efter den danska kungafamiljen. De såg sammanbitna ut, tagna av stundens allvar. Kungabarnen ”har verkligen vuxit upp med varandra” som mina nyfunna norska kompisar konstaterade.

Det flaggades på halv stång i hela Oslo fram till 16-snåret, då flaggorna hissades upp igen för att hylla den nya kungen. ”Kongen er død, leve kongen!” Show must go on och så vidare. I samma veva sköts det salut uppifrån fästningen. Krutröken låg tung över den norska huvudstaden och stämningen gick nästan att ta på. Mäktigt!
Efter en heldag full med kungligheter var det dags att möta upp en kompis jag inte träffat på 25 (!) år, det vill säga ungefär samtidigt som hon flyttade från Stockholm till Norge. Det var ett kärt återseende. Hon tog uppgiften att guida mig på allvar och jag fick se så mycket fint..

…som Vigelandsparken till exempel! Mer om det senare – nu är det snart dags att dra mot flygplatsen och åka hem till Svea rike. Vilka pangdagar! Tack för det, Norge.
Gilla Resfredag på Instagram för att få del av fler tips om resor i realtid. Omslagsfoto: Misshumasshu, Stockholm. Författare: Annika Myhre/Resfredag.se
2 comments
Så stämningsfullt och fint att uppleva det på plats. Vädret var bra också. Jag kollade från tv-soffan. 🙂
Ja, det var once in a lifetime att få uppleva på plats. Vädret var häftigt, jättefint under själv processionen – sedan blev det alldeles mörkt och himlen öppnade sig med massor av regn under ”väntetiden” när familjen hade middag. Lagom till nya kungen skulle hyllas sprack det upp igen. Det var som att vädret var planerat helt enligt programmet!!